Tērauda sijas


Tērauda sijas galvenokārt izmanto nesošajos konstrukciju elementos, piemēram, ēku un infrastruktūras projektu  balstiem. Tos izmanto arī transportlīdzekļu un mašīnu būvē.  Sijām ir augsta lieces stingrība, kas ievērojami pārsniedz, piemēram, kvadrātveida cauruļveida sijas vai apaļstieņus ar to pašu šķērsgriezuma laukumu, un nodrošina izturību pret sānu slodzes radīto lieci (piemēram, sijām) un aksiālas slodzes radīto lieci (balstiem). 

Sijas var izgatavot ar karsto velmēšanu vai metināšanu. Ar pirmo metodi tēraudu nepārtrauktā liešanā izgatavo kā salīdzinoši lielu kvadrātveida vai taisnstūra  sagatavi. Tad sagataves karsti velmē, parasti pielāgotā starpprofilēšanas iekārtā, kur horizontālais un vertikālais veltņu pāris izveido vajadzīgā šķērsgriezuma siju. 

Metinātas sijas izgatavo no lentes plāksnēm, ko sagriež vajadzīgā garumā un tad gareniski sametina. Tā kā tērauda loksnes pieejamas no daudzām markām, ar metināšanu var izgatavot arī sijas,  kuras nevar iegūt ar karsto velmēšanu, piemēram, no augsti izturīga un nodilumizturīga STRENX™ vai HARDOX® tērauda no SSAB. Sijas formas optimizēšana un tērauda marka nodrošina, ka profila stingrību var labāk saskaņot ar tam piemērojamo slodzi, un tas nozīmē, ka var samazināt svaru. 

HEA sijas ir Eiropas standartizētā tipa A platatloka sija. Kā liecina nosaukums, sija veidota kā burts H. Fiziskais princips, uz kā balstīta šī forma, ir, ka materiāls tiek pakļauts lielākajai spriedzei virsmā šķērsvirziena lieces slodzē. Attiecīgi atloki, kas ir biezāki un spēcīgāki, nes lielu daļu slodzes, bet plānākā vertikālā siena tiek noslogota mazāk. Tādējādi H veida sijas stingrība un nestspēja ir daudz lielāka, ja lieces slodze ir perpendikulāra pret atloku, tas ir, paralēli vertikālajai sienai, nekā otrādi. Šī stingrības atšķirība var būt ievērojama, īpaši lielākiem izmēriem (skatīt Tibnor "Konstrukcijas tabulas").

HEA sijām ir laba lieces izturība un tiek bieži izmantotas kā aksiāli slogoti balsti. Taču tās liecas vājākajā virzienā, tātad paralēli atlokam, ja vertikālā siena netiek kādā veidā stiprināta (piemēram, piemetinot balsta plāksnes).

Mazākām HEA sijām (līdz HEA 300) atloka platums ir mazāks nekā profila dziļums, un šajā gadījumā skaitlis profila apzīmējumā ir tāds pats kā atloka platums milimetros. Par HEA 300 lielākiem profiliem atloka platums ir vienmēr 300 milimetri, tāpēc dziļums ir lielāks. Skaitlis apzīmējumā, sākot no HEA 300 uz augšu, faktiski ir profila dziļums mīnus desmit milimetru. 

HEA sijas atbilst standarta EN 1090-2 prasībām, kas attiecas uz tērauda izstrādājumiem būvniecībā vai komponentu izgatavošanā.  Visus veidus var izmantot ēkās un infrastruktūras projektos bez ierobežojumiem. HEA sijas izmanto kā balstus un horizontālos elementus tērauda rāmjos ēkās, piemēram, biroju ēkās, ražotnēs, sabiedriskās ēkās u.c. Tās ir arī svarīgi konstrukciju komponenti infrastruktūras projektos.

HEA standarta sijas izgatavo  pārsvarā ar karsto velmēšanu.

Elementu izmantošanai  jūras piekrastes konstrukcijās Tibnor noliktavu krājumā ir arī HEA sijas no tērauda markām S355G11 +N vai S355G11 +M, pēc standarta EN 10225. Izstrādājums atbilst arī markai Y26 Norsok standarta M-120 5. pārskatījumā.

HEB sijas ir Eiropas standartizētā tipa B platatloka sija. Sija ļoti līdzīga HEA sijai, tikai gan vertikālā siena, gan atloks ir biezāks. Tas nozīmē, ka HEB sijām ir augstāka stingrība gan gareniskā, gan aksiālā slodzē nekā HEA sijām.  Tām ir labāka lieces un gareniskās lieces izturība. Līdzīgi kā HEA sijām lieces izturība ir daudz labāka, ja slodze ir perpendikulāra pret atloku, nevis paralēla. Cita HEB siju priekšrocība ir labāka vērpes stingrība, kaut arī H veida sijām, kas ir atvērtas, kopumā ir sliktāka vērpes stiprība nekā slēgtām formām kā caurulēm.

HEB sijas trūkums salīdzinājumā ar HEA siju ir, ka noteiktā profila dziļuma un atloka platuma kombinācijā HEB sija ar biezāku gan sienu, gan atloku ir ievērojami smagāka.
Skaitlis profila apzīmējumā ir tāds pats kā profila dziļums, tātad HEB 400 dziļums ir 400 mm. 

HEB sija atbilst prasībām standartā EN 1090-2, kas nosaka prasības tērauda izstrādājumiem, ko izmanto tiltu būvē vai komponentu izgatavošanā. Visas sijas var izmantot ēkās un infrastruktūras projektos, it sevišķi, kur ir nepieciešamas augstākas slodzes. . HEB standarta sijas izgatavo pārsvarā  ar karsto velmēšanu.

Elementu izmantošanai jūras piekrastes konstrukcijās Tibnor noliktavu krājumā ir arī HEB sijas no tērauda markām S355G11 +N vai S355G11 +M, pēc standarta EN 10225. Izstrādājums atbilst arī markai Y26 Norsok standarta M-120 5. pārskatījumā.

HEM sijas ir smagākās Eiropas standartizētās H sijas ar sienas un atloka biezumiem, kas ievērojami lielāki nekā HEB un HEA sijām. Salīdzinājumā ar HEB sijām HEM siju sienas un atloka biezums lielāks par 30 % līdz 100 %. No visiem standartizētajiem siju veidiem ar H konfigurāciju HEM sijām ir lielākā stingrība garenvirzienā un ass virzienā, kā arī labākā vērpes stingrība. Svara ziņā tā ir viena no smagākājām sijām. 

HEM sijām dziļums vienmēr ir lielāks nekā atloka platums. Starp skaitli apzīmējumā un faktisko atloka platumu vai profila dziļumu saistības nav.

HEM sija atbilst prasībām standartā EN 1090-2, kas nosaka prasības tērauda izstrādājumiem, ko izmanto tiltu būvē vai komponentu izgatavošanā. Visas sijas var izmantot ēkās un infrastruktūras projektos bez ierobežojumiem. Izmantošanas jomas ir tādas pašas kā HEA un HEB sijām, tātad ēku konstrukcijām un infrastruktūrā. HEM sijas parasti izmanto vietās, kur ir ļoti augsta slodze. 

HEM standarta sijas izgatavo pārsvarā ar karsto velmēšanu. 

IPE sijas ir Eiropas standartizētās šauratloku sijas. Noteiktam profila dziļumam atloka platums ir tikai no 50 % līdz 70 % no HEA vai HEB sijas. Tas apvienojumā ar to, ka vertikālās sienas un atloka biezums ir mazāks nekā HEA sijai, nozīmē, ka lieces, gareniskās lieces vai vērpes deformācijas izturība ir ievērojami zemāka nekā H profiliem. Taču svars, ir mazāks.

Apzīmējumu sistēma IPE sijām ir vienkārša un līdzīga H sijām. Skaitlis ir saistīts ar profila dziļumu. 

IPE sija atbilst standarta EN 1090-2 prasībām, kas nosaka prasības tērauda izstrādājumiem, ko izmanto tiltu būvē vai komponentu izgatavošanā.  Visus veidus var  izmantot ēkās un infrastruktūras projektos bez ierobežojumiem. IPE sijas bieži izmanto būvprojektos, kur ir zema slodze un profila zemais svars ir priekšrocība. Piemēri ir tērauda konstrukcijas vienkāršākas būves, piemēram, lauksaimniecība šķūņi, izstāžu telpas, vienstāva mājas. Tās var papildināt ar H  sijām viegli noslogotās sekcijās sarežģītākos būvprojektos. 

IPE standarta sijas izgatavo  pārsvarā ar karsto velmēšanu.

Elementu izmantošanai  jūras piekrastes konstrukcijās Tibnor noliktavu krājumā ir arī IPE sijas no tērauda markām S355G11 +N vai S355G11 +M, pēc standarta EN 10225. Izstrādājums atbilst arī markai Y26 Norsok standarta M-120 5. pārskatījumā.

IPN sijas atgādina IPE sijas attiecībā uz atloka platumu un profila dziļumu, bet atšķiras, jo atloka biezums nav vienmērīgs, jo tas ir biezāks, kur atloks saduras ar sienu, un atloka malām ir salīdzinoši lieli rādiusi pret iekšpusi. IPN sija ir stiprāka nekā IPE, jo tās atloki un siena ir biezāka, tāpēc lieces un gareniskās lieces izturība ir nedaudz lielāka. Taču tā ir ievērojami smagāka nekā IPE sija un ar noteiktu profila dziļumu arī smagāka nekā HEA sija.

Skandināvijā sijas ar IPN konfigurāciju plaši neizmanto, un priekšroka tiek dota IPE sijām ar vienmērīgu atloka biezumu. Augstākas slodzes apstākļos, kur IPE sijas lieces un gareniskās lieces izturība nav pietiekama, izvēlas HEA sijas. Parasti Tibnor noliktavu krājumā IPN siju nav, bet tās var iegādāties uz pasūtījumu.

U/UPN sijas ir līdzīgas H vai I profila sijām, tikai to sieniņas ir sadalītas divās daļās.  Var teikt, ka UPN vai U sija ir dalīta IPN sija (taču ar platāku atloku un biezāku sienu). Tas nozīmē, ka atloka biezums, līdzīgi IPN sijai, samazinās no sienas un uz ārpusi. Lieces izturība parasti ir mazāka nekā H un I sijām ar to pašu profila dziļumu, bet U/UPN sijas  priekšrocība ir tās kompaktākā veidā.

U/UPN sijas bieži izmanto kā papildinājumu H sijām  vietās ar mazāku slodzi. Tāpat tās izmanto kā malas sijas, piemēram, rampām, grīdas balstīšanai ēkās, stingrības palielināšanai kontrukcijās un rūpnieciskajā plauktu sistēmās.

U/UPN sijas izgatavo pārsvarā ar karsto velmēšanu.

Elementu izmantošanai jūras piekrastes konstrukcijās Tibnor noliktavu krājumā ir arī UPN sijas no tērauda markām S355G11 +N vai S355G11 +M, pēc standarta EN 10225. Izstrādājums atbilst arī  markai Y26 Norsok standarta M-120 5. pārskatījumā.

UPE sijas ir līdzīgas  IPE sijām, to siena ir sadalīta divās daļās, siena un atloks ir biezāks un, bet atloka izmēri ir nedaudz lielāki nekā pusei IPE sijas. Pretstatā U/UPE sijas atlokam ir vienmērīgs platums, malām ir asi stūri. UPE sija plaši ir aizstājusi U/UPN  siju, jo tā kopumā ir vieglāka, vienlaicīgi ievērojami nezaudējot lieces un gareniskās lieces izturību.
Eiropā ar UXX apzīmētās sijas Ziemeļamerikā tiek sauktas par C profiliem un apzīmēti ar burtu "C".

Līdzīgi IPE sijai atloka platums palielinās kopā ar profila dziļumu visā izmēru klāstā. Līdzīgi IPE sijai skaitlis apzīmējumā ir saistīts ar profila dziļumu. 

UPE sija atbilst standarta EN 1090-2 prasībām, kas nosaka prasības tērauda izstrādājumiem, ko izmanto tiltu būvē vai komponentu izgatavošanā. Visus veidus var izmantot ēkās un infrastruktūras projektos bez ierobežojumiem. Līdzīgi U/UPN UPE sijas var papildināt H sijas zemas slodzes zonās ēkās vai vietās, kur ir nepieciešams kompaktāks risinājums. Citi ierasti izmantošanas veidi ir sānu sijas, ēku grīdas balsti, stingrības palielināšana plākšņu konstrukcijās, balsta elementi rūpnieciskajās plauktu sistēmās.

UPE standarta sijas izgatavo ar karsto velmēšanu.

Tibnor pārējais izstrādājumu klāsts