Tērauda loksnes


Loksnes 

Loksnes ir nepārtraukti velmētas loksnes, biezumā no 1,8 mm līdz 20 mm. SSAB ražo loksnes ar maks. platumu 1850 mm. Maksimālais un minimālais platums un biezums ir mainīgs atkarībā no tērauda markas. Loksnes piegādā ruļļos vai sagrieztas pēc izmēriem, tās var būt neapstrādātas vai kodinātas. 
Izgatavošana notiek, velmējot vienā virzienā. Pirmais solis ir priekšveltnis, kurā tērauda materiāla biezumu samazina līdz aptuveni 30 mm. Nākamajā solī notiek velmēšana garā veltņu iekārtā, kurā loksne iziet cauri vairākiem veltņu pāriem vienam pēc otra. Loksne kļūst plānāka pēc katra veltņu pāra, pēc aukstās stiepšanas to satin rullī.
Materiāla īpašības nosaka šāds apvienojums: leģēšanas viela, velmēšanas process un dzesēšana. 
Rūdīšanu mūsdienās var veikt uzreiz apvienojumā ar loksnes velmēšanu. 
Mazākais velmēšanas apjoms metāla loksnēm ir aptuveni 18–27 tonnas atkarībā no lentes platuma. Minimālais apjoms nodrošina mazāk elastīguma salīdzinājumā ar raupjo plākšņu izgatavošanu.
Mazākus apjomus piegādā no noliktavas vai ar Tērauda servisa centra (TSC) starpniecību.
Griešanas līnijā rullis tiek taisnots un sagriezts noteiktas formas loksnēs. Pēc tam notiek piegādei gatavu lokšņu paku iepakošana.

Lai apskatītu SSAB produktu programmu, klikšķiniet šeit


Lokšņu priekšrocība

  • Laba virsma
  • Mazas biezuma pielaides
  • Izmaksu efektīva ražošana


Biezās loksnes

Biezās loksnes, arī sauktas par quarto loksnēm. Izgatavo reversējamā velmētavā, kur tērauda lietni velmē uz priekšu un atpakaļ cauri veltņu pārim, līdz iegūst pareizo izmēru. Vispirms lietni velmē līdz pareizajam platumam, tad to apgriež un izvelmē vajadzīgo garumu, līdz iegūst tā saukto  mātes loksni. Mātes loksnes izmēru nosaka lietņa formāts. Pēc tam mātes loksni sagriež gatavās loksnes formātā. Biezo loksni parasti velmē no biezuma  3,2 mm un biezāka. Platums līdz 3350 mm un garums līdz 20 metriem nav nekas neparasts.  Loksnes īpašības var mainīt ar leģējuma saturu un dažādu termisko iedarbību. Biezās loksnes piegādā velmētā, normalizētā, termomehāniski velmētā, tieši dzesētā, rūdītā vai zilinātā stāvoklī.

Lai apskatītu  SSAB produktu programmu, klikšķiniet šeit


Biezo lokšņu priekšrocības

  • Velmēšanas pasūtījuma apjoma elastīgums, varam piedāvāt no 2,5 tonnām.
  • Izmēru diapazons. 
  • Elastīgs rūdīšanas process. Pieejami vairāki rūdīšanas procesi atkarībā no tērauda markas un izmēru diapazona. 

Biezo lokšņu trūkumi

  • Biezo lokšņu virsma parasti ir raupjāka. 
  • Biezuma pielaides ir lielākas. 

Piegādā kā plānās loksnes vai biezās loksnes.  Tērauda markas bieži grupē pēc plūstamības robežas 235/240, 355, 420 N/mm2 utt. 

Cits karsti velmētu lokšņu iedalījums ir pēc izmantošanas veida. Konstrukcijtērauds — ar garantētām īpašībām un izturību. 
Triecienizturība garantēta atbilstīgi standartam. Izmantošanas veids ir konstrukcijas, kurās vajadzīga augsta liekšanas spēja, izgatavo atbilstoši EN 10025.

Laikapstākļu izturīgs tērauds — konstrukcijtērauds ar īpašām leģēšanas vielām, kas nodrošina, ka tērauds korodē/rūsē uz virsmas un rada aizsargslāni. Parasti izmanto konstrukcijām ēkās, raidītāju mastiem, tiltiem u.c.

Spiedientērauds — paredzēts spiediena iekārtām. Lai varētu izmantot, gan tēraudam, gan tā ražotājam jābūt kompetentās iestādes apstiprinājumam. Izgatavo atbilstīgi, piemēram, standartam EN 10028.

Aukstās veidošanas tērauds  (MC) — konstrukcijtērauds ar izcilām aukstās veidošanas, apstrādes un metināšanas īpašībām.  Izgatavo  atbilstīgi, piemēram, standartam EN 10149.

Bora tērauds — paredzēts rūdīšanai.
Nodilumizturīgs tērauds —  izmanto, ja ir augsta dilšana.

Lai apskatītu SSAB produktu programmu, klikšķiniet šeit

Piegādā kā plānās loksnes vai biezās loksnes. Kodināšana nozīmē, ka loksnes plāva tiek noņemta ar sālsskābi. Pēc kodināšanas loksni noskalo un ieeļļo pretrūsas aizsardzībai. Plāvas noņemšana nozīmē, ka samazinās mašīnu un instrumentu nodilums, kā arī uzlabojas ražotnes vide. Ruļļus var kodināt pastāvīgā kodināšanas līnijā (plānās loksnes). Atsevišķas loksnes var apstrādāt arī kodināšanas vannā. 
Kodinātas loksnes ir pieejamas arī izpildījumā, kas īpaši piemērots modernai lāzera griešanai.

SSAB Laser 

Tēraudu ar plūstamības robežu vismaz 420 N/mm2 sauc arī par augstas izturības tēraudu. Augstas izturības konstrukcijtēraudu izmanto, ja prasības attiecībā uz izturību un svara optimizēšanu ir ievērojami augstākas. 
Izturību iegūst, optimāli apvienojot leģējumu, dzesēšanu un karsto apstrādi. Augsto stiepes izturību panāk ar rūdīšanu un zilināšanu. Izgatavo  atbilstīgi EN 10025-6 vai atbilstīgi ražotāja standartam, piemēram, STRENX

Galvenie faktori ir laba metināmība un apstrādājamība.

 

Karsti velmētas nodilumizturīgas loksnes sauc arī par nodilumizturīgu tēraudu, tas ir augstas izturības tērauds,  kura īpašības iegūtas ar rūdīšanu.
Šī tērauda veida būtība ir cietība, stingrība un laba nodiluma izturība,  nevis augsta izturība, lai arī izturību bieži izmanto konstrukcijā. Tēraudu izgatavo atbilstoši ražotāja standartam.

Hardox

Izmantošanas jomas parasti ir tās, kur vajadzīgas plānākas loksnes un izstrādājumu paredzēts lakot/krāsot vai apstrādāt tā virsmu citā veidā. 
Izmēru diapazons ir biezums līdz 3 mm un maksimālais platums 1500 mm. Aukstajā velmētavā loksni velmē ar vairākiem veltņu pāriem rindā vienu pēc otras. Katram veltņu pārim ir divi darba veltņi un balsta veltņi. 

Lai iegūtu plānākas loksnes, vajadzīgs liels veltņa spēks un arī velces spēks starp veltņu pāriem. Viss notiek automātiski ar lielu ātrumu un ar datoru palīdzību. Aukstā velmēšana vispirms padara loksni trauslu un cietu. Tas atkarīgs no tā, ka tērauda uzbūves graudi tiek izstiepti un deformēti. Tāpēc auksti velmētās loksnes jāatkvēlina. 

Uzkarsēšana līdz noteiktai temperatūrai, lai no deformētajiem graudiem veidotos jauni graudi, un tad loksne atkal kļūst veidojama. Ir divi atkvēlināšanas veidi: nepārtraukta un laika krāsns. Auksti velmētas loksnes var izgatavot no dažādām tērauda markām: no mīksta tērauda presēšanai un liekšanai līdz ultra augstas izturības tēraudam. 

Lai apskatītu SSAB produktu programmu, klikšķiniet  šeit

Loksnes ar pārklājumu parasti ir auksti velmētas loksnes, kas ir karsti pārklātas atbilstoši EN 10346:2009 vai elektrolītiski pārklātas atbilstoši EN 10152:2009. Loksnes ar pārklājumu izgatavo no dažādām tērauda markām atkarībā no izmantošanas veida. Parastie pārklājumi ir cinks (Zn), Galfan (ZA) un Galvannealled (ZF), ir arī citi pārklājuma veidi.
Var izgatavot dažādus pārklājuma biezumus — no plāna elektrolītiskai pārklājuma (2,5µm) līdz pat  Z 600. Var izgatavot citas virsmas struktūras un aizsardzības kombinācijas.

Lai apskatītu SSAB produktu programmu, klikšķiniet šeit

Tibnor pārējais izstrādājumu klāsts