Citi metāli


Mūsu piedāvātajā citu metālu klāstā galvenokārt ir varš un misiņš. Taču piedāvājam arī cinku, jaunsudrabu, bronzu, svinu un alvu. Lasiet vairāk attiecīgajā metāla sadaļā.

Tehnisko informāciju varat atrast tīmekļa veikalā Webshop.

Varam ir pievilcīga sarkanbrūna krāsa ar raksturīgu spīdumu. Metāls ir mīksts, lokāms un labi veidojams, izturību var palielināt līdz desmit reizēm ar auksto apstrādi velmējot vai stieples vilkšanu. Vara būtiskākā īpašība ir augstā termiskā un elektriskā vadītspēja. Tādā ziņā varu pārspēj tikai sudrabs. Labākā vadītspēja tiek panākta, ja metāls ir tīrs un nav auksti apstrādāts. Tā kā tas ir cēlmetāls, tam ir laba izturība pret koroziju ar skābekli bagātinātā ūdenī un vājās skābēs.

Varu var metināt, lodēt un cieti lodēt, ņemot vērā augsto siltuma vadītspēju. Deoksidēts varš un elektrolītisks varš, kas nav piesārņots ar skābekli, ir visvieglāk metināmais. Līdzīgi citiem mīkstajiem metāliem, piemēram alumīnijam un mīkstam tēraudam, varu ir diezgan grūti apstrādāt ar mašīnām, taču to ir vieglāk izdarīt, ja materiāls ir auksti apstrādāts.

Zināmākie ikdienas vara pielielietošanas materiāli ir elektrības kabeļi un ūdens caurules.
Ar labi apsvērtu aukstās velmēšanas un rūdīšanas apvienojumu var iegūt lentes un loksnes ar dažādām mehāniskās izturības pakāpēm no pilnībā mīkstas (rūdītas) līdz puscietām un pilnīgi cietām. Auksti velmētiem/rūdītiem materiāliem ir labāka virsma un mazākas izmēru pielaides nekā karsti velmētiem.

Visi noliktavā esošie plakanie izstrādājumi ir vai nu deoksidēti vai bezskābekļa, un tas nozīmē, ka savienošana ar cieto lodēšanu vai metināšanu var notikt bez problēmām.
Plakanos CW008A izstrādājumus izmanto lietojumos, kur vajadzīga augsta elektrības vadītspēja, piemēram, elektromotoru komutatoros. CW024A izmanto siltummaiņos, dzesēšanas sistēmās un būvniecībā, ja izturība pret atmosfēras koroziju apvieno ar pievilcību, piemēram, jumtiem vai fasādēm. Laika gaitā vara loksnes, kas saskaras ar gaisu, iegūst raksturīgo apsūbējumu, kas ir oksīda slānis ar zaļu krāsu, kura mainās atkarībā no sāls satura gaisā.

Izgatavo ar karsto stiepes presēšanu. Tad stieņus auksti stiepj, lai panāktu labāku izturību, pielaidi un virsmu.

Markai CW008A raksturīga augsta elektriskā vadītspēja, to bieži izmanto augstsprieguma un stiprstrāvas iekārtās kontaktiem, kopņu sliedēm vai strāvas slēdžiem.
Tibnor piedāvā arī Cuponal, ar varu pārklātus alumīnija stieņus, kas pieejami ar dažādiem plakanstieņa izmēriem. Šajā izstrādājumā apvienots alumīnija zemais svars ar vara izturību pret koroziju un estētisko izskatu. Svara ietaupījums ir liels: Cuponal stienis formātā 100x10 mm sver tikai 3,6 kg/m salīdzinājumā ar 8,9 kg/m, ko sver atbilstošais stienis no tīra vara. 

Vienkāršākajā tā formā misiņš ir vara un cinka sakausējums, bet tas var saturēt citas piedevas, kas palielina izturību pret koroziju (alumīnijs, alva, arsēns), izturību (alumīnijs, dzelzs, mangāns) vai apstrādājamību (svins). Misiņam ir pievilcīga krāsa, kas atkarībā no cinka satura sakausējumā var būt dzeltensarkana, zeltaina vai dzeltena. To var nopulēt ļoti spožu, tāpēc bieži tiek izmantots dekoratīviem priekšmetiem. 

Misiņa izturība pret koroziju ir vājāka nekā varam. Īpaši nopietns korozijas veids ir atcinkošanās, kas notiek, kad cinks korodē un zem tā paliek poraina, neaizsargāta virsma, kas sastāv no vairāk vai mazāk tīra vara. Jo augstāks cinka saturs, jo lielāks šī veida korozijas risks, kas var rasties (samērā lēnām) arī parastā krāna ūdenī. Atcinkošanos var novērst ar nelielu arsēna daudzumu.

Misiņu var vienkārši savienot ar misiņu vai citiem metāliem ar lodēšanu vai cieto lodēšanu.
Līdzīgi kā varam aukstā velmēšana palielina izturību un cietību, bet ar pareizo rūdīšanu var panākt dažādus cietības līmeņus — no mīksta (pilnībā rūdīts) līdz puscietam un pilnīgi cietam. Auksti velmētiem/rūdītiem materiāliem ir labāka virsma un mazākas izmēru pielaides nekā karsti velmētiem.
Vienkāršas simetriskas formas stieņus var auksti stiept, lai panāktu uzlabotu izturību, virsmu un pielaides.

Misiņa stieņu izstrādājumus parasti izmanto stiprinājumiem, slēdzenēm, zobratiem un virtuves un vannasistabas furnitūrai. Stieņi ir arī izejmateriāls veidošanai ar karsto kalšanu daudziem izstrādājumiem, piemēram, krāniem un citai santehnikai, durvju rokturiem, logu furnitūrai. Mājsaimniecībā misiņa detaļas nereti ir hromētas — gan mašīnapstrādātas, gan kaltas.
 

Apzīmējums bronza aptver daudzus dažādus sakausējumus, kam pamatā ir varš. Klasiskā bronza ir vara sakausējums ar galvenokārt alvu, bet bronza aptver arī alumīnija bronzu (varš-alumīnijs un varš-niķelis-alumīnijs), niķeļa bronzu (varš-niķelis) un berilija bronzu (varš-berilijs). Alumīnija bronzu un berilija bronzu var karsti apstrādāt, lai panāktu augstāku izturību.

Alvas bronza ir sarkanīgā krāsā, kas atgādina varu, bet alumīnija bronza ir dzeltenīga un vairāk līdzīga misiņam. Bronzas galvenās raksturīgās īpašības ir augsta izturība, laba pretestība korozijai (daudz labāka nekā misiņam) un izcila nodilumizturība. Nodilumizturība apvienojumā ar zemu berzi pret vairumu citu metālu ir iemesls, kāpēc bronzu bieži izmanto gultņiem un iemavām mašīnās ar kustīgām detaļām. Alumīnija bronzai piemīt arī labas īpašības augstā temperatūrā, piemēram, rukšanas izturība. Bronzas lielākais trūkums ir, ka to salīdzinoši grūti karsti un auksti veidot un daudziem sakausējumiem vienīgā iespēja ir liešana. No otras puses, bronzu kopumā var salīdzinoši labi apstrādāt ar mašīnām.

Visus bronzas veidus var viegli savstarpēji sasaistīt vai citiem metāliem ar tādām metodēm kā lodēšana vai cietā lodēšana.

Tibnor noliktavu krājumā ir standarta klāsts ar auksti velmētām loksnēm un lentēm no markas CW452K. Papildus atsperēm citas izmantošanas jomas ir instrumentu daļas, kondensoru elementi (gan gala plāksnes, gan trauki) un elektriskie komponenti.

Tālāk ir īss kopsavilkums par Tibnor piedāvātajiem bronzas sakausējumiem stieņu un cauruļu formā. Pēc pieprasījuma varam piegādāt arī citus sakausējumus un izpildījumus.

Sarkanais misiņš  Tipisks izmantošanas veids ir savienojumi ūdens un tvaika sistēmās, sūkņu mājās, kā arī gultņi un iemavas, kas pakļautas ierobežotai slodzei.

Alvas bronzu raksturo ļoti laba nodilumizturība, tā piemērota gultņiem un iemavām, kas pakļautas augstai slodzei. Cits šī metāla izmantošanas piemērs ir sūkņu korpusi un komponenti.

Svinalvas bronza  ir izcilākais materiāls gultņiem, tā iztur darbību lielā ātrumā piesārņotā vidē un ar pietiekamu eļļošanu. Augstais svina saturs nodrošina tādu papildu īpašību, ka svešķermeņu daļiņas iestrādājas gultnī, un tas var turpināt darboties.

Niķeļalumīnija bronzai jau ir labas mehāniskās īpašības lietā stāvoklī, bet tās vēl var uzlabot ar karsto apstrādi. Niķeļalumīnija bronza iztur koroziju,ko rada gan skābes, gan jūras ūdens, tāpēc to daudz izmanto jūras vidē sūkņu daļām, gultņiem, propelleriem un ūdens turbīnām. 

Tā kā svins ir ļoti toksisks, tā izmantošana ir regulēta. Zināmākā izmantošana ir svina akumulatori transportlīdzekļiem, kuriem svinu padara cietāku sakausējumos, bet mīksto tīro metālu izmanto arī trauku pārklājumiem ķīmijas rūpniecībā, kur ļoti noder izcilā izturība pret koroziju.
Tīrais metāls ir diezgan mīksts, tāpēc ierobežoti lietojams kā konstrukciju materiāls. Tā mehāniskās īpašības gan var uzlabot sakausējumos, īpaši ar alumīniju un varu, un tādu to bieži izmanto liešanas veidnēm. Cinkam ir salīdzinoši laba izturība pret koroziju mitrā gaisā, un to izmanto kā pārklājumu tēraudam aizsardzībai pret rūsu. Cinka pārklājumu iegūst vai nu iemērcot priekšmetu izkausētā metālā (karstā cinkošana) vai ar elektrolīzi (galvanizāciju). Galvanizācijas priekšrocība ir, ka cinks turpina nodrošināt labu aizsardzību arī tad, ja pārklājums bojāts. Lielāko daļu saražotā cinka izmanto galvanizācijai vai bronzas sakausējumos ar varu. Citas cinka izmantošanas jomas ir galvaniskie anodi kuģubūvē, naftas platformām un citām konstrukcijām, kas pakļautas sālsūdens iedarbībai, kā arī mīnusa poli sausajās šūnu baterijās.
Jaunsudrabs principā ir alfa misiņa variants ar 60–65 procentiem vara, 10–20 procentiem niķeļa un pārējais ir cinks.  Niķeļa piedeva nozīmē, ka zeltdzeltenā misiņa krāsa mainās uz dzeltenbaltu (ar 10 procentiem niķeļa) vai sudrabbaltu (ar 20 procentiem niķeļa). Sudraba spožums tomēr ātri zūd gaisa ietekmē, tāpēc dekoratīvi priekšmeti no jaunsudraba nereti tiek pārklāti ar svinu vai sudrabu. 

Jaunsudrabam piemīt tās pašas labās aukstās veidošanas īpašības kā alfa misiņam, taču daudz labāka ir izturība pret koroziju. Pilnīgi cietā auksti velmētā stāvoklī jaunsudrabam ir labas atsperības īpašības, un to bieži izmanto relejos. Šī izcilā korozijas izturība ir arī priekšrocība pārtikas rūpniecībā izmantotajās mašīnās.

Citi metāli, ko var pasūtīt no Tibnor, ir alva un lodmetāls.

Alva ir mīksts, sudrabbalts metāls. Alvai ir spēcīga izturība pret koroziju no mitra gaisa un daudziem šķidrumiem, tai skaitā arī skābiem šķidrumiem. Šī iemesla dēļ to bieži izmanto, lai pārklātu tēraudu, ko izmanto pārtikas glabāšanai. Otra galvenā alvas izmantošanas joma ir sastāvdaļa lodmetālā. 

Lodmetāls aptver daudz dažādu sakausējumu uz alvas bāzes, bieži kopā ar svinu. Alva kūst apmēram 230 °C, bet sakausējumiem ar 60 %  alvas un 40 %  svina kušanas punkts ir vēl zemāks. Šo lodēšanas sakausējumu izmantoja un joprojām izmanto elektronikas rūpniecībā, taču jaunākā tendence ir bezsvina lodmetāls, kas sastāv no tīras alvas ar nelielām citu metālu piedevām, piemēram, sudraba un vara. 

Tibnor pārējais izstrādājumu klāsts