Caurules un cauruļveida sijas


Caurules var iedalīt divās galvenajās kategorijās atkarībā no izgatavošanas procesa: auksti formētas un bezšuvju.

Metinātas caurules izgatavo no karsti vai auksti velmētām lentēm. Ražošanas procesā ente tiek velmēta līdz apaļai caurulei, ko sametina kopā, inducējot strāvu cauri materiālam, lai lentes malas sakustu kopā, tas ir, metināšanai netiek izmantoti nekādi piedevu materiāli. Pēc metināšanas ārējo metināšanas šuvi (dažiem izmēriem arī iekšējo) noņem nost, metinājumu un materiālu pārbauda ar virpuļstrāvas (Eddy Current) pārbaudi, bet pēdējā procesa solī caurulei izveido galīgo formu un pielaidi un sagarina 5–7 m.

Bezšuvju caurules izgatavo nedaudz sāvadāk. Process sākas ar to, ka tērauds tiek uzkarsēts un izveidots vai vilkts pāri tapnim. Tad var izgatavot cauruli, velkot materiālu cauri matricai (tā sauktā ekstrudēšana) vai velmējot uz tapņa. Tā tiek iegūta caurule bez metināšanas šuvēm, kas ir būtiski noteiktās izmantošanas jomās.

Visas caurules neatkarīgi no ražošanas procesa ir atbilstīgas piegādes standartam, parasti EN. Tas nosaka izmēru pielaides, tērauda kvalitātes, virsmas struktūru,  pārbaudes metodes u.c. Daudzas konstrukcijas ir saistītas ar šiem standartiem, nosakot-, caurulu pielietojuma veidus. Standarti var noteikt, ka caurulēm jāveic pēcapstrāde, piemēram, termiska apstrāde, normalizēšana, rūdīšana u.c.

Atbilstīgi standartiem un ražošanas metodēm caurulēm ir dažādi tirdzniecības nosaukumi. Plānsienu caurules piemērotas lietošanai vietās, kur caurulēm nepieciešama laba formējamība, metinamība, stiprība, izmēru precizitāte un augsta virsmas kvalitāte, piemēram, mēbeļu ražošanā. Auksti un karsti veidotas konstrukciju caurules (KKR un VKR) izmanto smagākās konstrukcijās, kur svarīga slodzes nestspēja un metināmība, piemēram, būvniecībā. Bezšuvju caurules izmanto, ja ļoti svarīgs hermētiskums, piemēram, pārvades caurulēm.

No Tibnor servisa centriem, varam piedāvāt dažādu caurulu papildapstrādi. Cauruļu sagriešana noteiktos garumos ar mazu pielaidi, leņķa griešanu, lāzergriešanu, urbšanu, piemēram, ar vītņošanu. KKR un VKR būvniecībai var piegādāt sagrieztas, sagatavotas savstarpējai savienošanai un gruntētas caurules.

EN 10305-1 ir auksti stieptas bezšuvju plānsienu caurules, kas ir laba izvēle dažādiem nolūkiem. Tām raksturīgas nelielas izmēru pielaides un laba virsmas kvalitāte. Tāpēc tās izmanto konstrukcijām, kur ir augstas precizitātes prasības. E235 ir standarta marka, kas ir pieejama mūsu noliktavās. Tā ir no tērauda E2355 +C, kur burts C apzīmē auksto stiepšanu; attiecībā uz ķīmisko analīzi E235 atbilst markai S235. Caurules var karsti apstrādāt.

Tās ļoti labi piemērotas, piemēram, izstrādājumiem, kuros materiāls pakļauts slodzei rotējot. Izturības līmenis ir augstāks nekā parasti S235, pateicoties aukstajai stiepšanai. Standarts EN 10305-1 ietver arī daudzas citas tērauda markas, un Tibnor var piedāvāt tās visas pēc pieprasījuma. Vairākas no standarta markām var karsti apstrādāt, lai iegūtu augstu izturību.
Auksti stieptas bezšuvju caurules tiek piedāvātas ar plašāku sienu biezumu klāstu nekā citi plānsienu cauruļu veidi. Tas nozīmē, ka tās ir ļoti populāras tā mašīnu daļas autobūvē, kā arī mašīnbūvē un kalnrūpniecībā.

EN 10305-2 ir auksti stieptas metinātas plānsienu caurules ar tām pašām labajām īpašībām un izmantošanas jomām kā attiecīgajām bezšuvju caurulēm — mazas pielaides un laba virsmas kvalitāte. Tām ir arī labs centriskums, jo izejmateriāls metināta caurule, kas izgatavota no lentes materiāla. Šīs caurules ir finansiāli izdevīga un laba izvēle konstrukcijām ar augstām prasībām. E235 +C ir šī izstrādājuma parastākais noliktavas standarts. Citas markas, kas standartizētas atbilstoši EN 10305-2, piedāvājam pēc pieprasījuma. Caurules var karsti apstrādāt. 

Tā kā izejmateriāls ir loksne vai lente, šī veida caurulēm raksturīgs nedaudz labākas pielaides, īpaši centriskuma, nekā auksti stieptajām caurulēm. Taču izgatavošanas metode nosaka robežas, cik biezas sienas var iegūt. Auksti stieptas metinātas caurules ir ekonomiska alternatīva attiecīgajiem bezšuvju izstrādājumiem, izmantošanas jomas ir tās pašas.
Auksti stieptas bezšuvju un metinātas plānsienu caurules izmanto autobūvē, mašīnbūvē un kalnrūpniecībā. Bieži tās pielieto iemavām, asīm, apstrādātām mašīnu daļām, paplāksnēm un starplikām-.

EN 10305-3 un EN 10305-5 ir auksti apstrādātas metinātās plānsienu tērauda caurules. Tās izgatavo ar locīšanu un metināšanu no auksti velmētas loksnes vai karsti velmētas un kodinātas loksnes. Cauruļu materiāls noliktavas standartā atbilst gan E220, gan E235. Tibnor var piedāvāt pēc pieprasījuma visas citas markas, ko ietver standarts EN 10305-3.


Šī veida caurulēm ir salīdzinoši plānas sienas, tās izmanto vieglākām konstrukcijām daudzās jomās: autobūvē, māju būvniecībā, mašīnbūvē, mēbeļu izgatavošanā, sporta un brīvā laika aprīkojuma izgatavošanā.  Izstrādājums pieejams ne tikai kā apaļas caurules (EN 10305-3), bet arī kvadrātveida, taisnstūra, eliptiskas/plakani ovālas (EN 10305-5). Caurules uz auksti velmētas loksnes bāzes var būt hromētas, bet nedaudz negludākā virsma no karsti velmētas un kodinātas loksnes rada piemērotu pamatu krāsošanai vai cinkošanai gan ar elektrisko galvanizēšanu, gan karsto cinkošanu. 

Tās izmanto vieglākām konstrukcijām dažādās jomās, piemēram, mēbeļu ražošanā, autobūvē, mašīnbūvē, sporta, vaļasprieka un brīvā laika preču ražošanā. Tām raksturīgas mazas izmēru pielaides un laba virsmas kvalitāte. Tās nereti izgatavo apaļā, eliptiskā vai plakani ovālā šķērsgriezumā. Caurules izgatavo no auksti velmēta tērauda lentes vai nekodinātas/kodinātas karsti velmētas lentes, tām raksturīgas biezas sienas. Caurules no auksti velmētas tērauda lentes piemērotas hromēšanai. Karsti velmēta kodināta lente ir piemērota karstajai cinkošanai, elektriskajai galvanizešanai un krāsošanai. E235 +C ir šī izstrādājuma parastākais noliktavas standarts.

EN 10305-1, -2, -3 un-5 var iegādāties tādā tērauda markā, kuras īpašības atbilst jūsu vajadzībām un vēlmēm.

EN 10305-4 ir auksti stieptas bezšuvju plānsienu caurules hidrauliskām un pneimatiskām iekārtām. Noliktavās krājumā ir tērauda marka E235 +N, tas ir, karsti apstrāde (normalizētā) stāvoklī. Caurules atbilst prasībām, kas noteiktas spiediena sistēmu caurulēm. Tās ir pārbaudītas ar spiedienu, lai varētu izmantot hidrauliskās sistēmās. Līdzīgi kā citām auksti stieptām bezšuvju caurulēm tām ir mazas izmēru pielaides un kvalitatīvas virsmas. Turklāt tām ir labas locīšanas īpašības. Caurules ir pārbaudītas ar spiedienu, katra caurule marķēta uz iepakojuma ar izgatavotāja nosaukumu, izmēriem, standartu un tērauda marku. Tās ir fosfatizētas un ieeļļotas iekšpusē, gatavas lietošanai. Daudzi izmēri pieejami arī kā elektrogalvanizētas caurules. Tas, ka tērauds ir normalizēts, nozīmē, ka caurules viegli locīt un veidot.

Šīs auksti stieptās bezšuvju caurules izgatavo ar ļoti mazām pielaidēm, tām ir laba virsmas apstrāde. Līdztekus hidraulikai un pneimatikai tās izmanto bremžu sistēmās un mašīnās, kurās ar spiedienu transportē šķidrumus. 

Šī veida caurules izmanto cauruļvados šķidrumu un gāzu transportēšanai gan atmosfēras, gan paaugstinātā spiedienā. Tās nav paredzētas izmantošanai mehāniskās konstrukcijās kā mašīnu vai transprtlīdzekļu daļas. Caurules var izgatavot gan kā bezšuvju, gan locītas/metinātas, pēc izgatavošanas visām caurulēm pārbauda hermētiskumu. Šim cauruļu veidam virsmas apdare un izmēru pielaides ir ne tik labas kā plānsienu caurulēm.

  • EN10255 ir caurulvadi, kurus izmanto spiediena sistēmās. Tie ir pieejami gan kā metināt, gan bezšuvju bet ir apstiprināti izmantošanai spiediena sistēmās. To, ka tiem ir daudz izmantošanas jomu, nosaka daudzas dažādas īpašības. Caurules var viegli locīt un veidot, ir gan vītņotas, gan bez vītnes, tās var iegādāties neapstrādāt, vai galvanizētas. Mūsu noliktavas standarts ir S195T. Plaši izmanto kā parastus cauruļvadus un smidzinātāju sistēmām. Izmanto arī mašīnbūvē un būvniecībā, ja izmanto saspiestu gaisu. Var izmantot arī vienkāršākām barjerām. Tās nav paredzētas izmantošanai mehāniskās konstrukcijās.

 

  • EN10217 ir metinātas tērauda spiediencaurules. Tās ir paredzētas kā cauruļvadi dažādiem materiāliem, piemēram, gaisam, ūdenim, citiem šķidrumiem, nogulsnēm, grantij. Tās izmanto arī centrālapkures tīklos un sniega lielgabalu iekārtās. Šīs caurules atbilst prasībām, kas noteiktas, lai iegūtu apstiprinājumu izmantošanai ar spiedienu. Mūsu noliktavas standarts ir P235TR1, labākas kvalitātes marka, kas paredzēta augstākam spiedienam (ko norāda burts P). Tibnor var izpildīt pasūtījumus arī ar citām markām atbilstoši EN 10217-1. Caurules ir metinātas un tiek izmantotas visur, kur jātransportē gāze, šķidrumi, nogulsnes ar samērā lielu spiedienu, piemēram, karstā ūdens vados, apstrādes un ķīmiskajā rūpniecībā, kalnrūpniecībā.
 

Mums noliktavā ir vairāki plānsienu cauruļu veidi un formās.

  • Auksti stieptas bezšuvju caurules atbilstoši EN 10305-1.
  • Auksti stieptas metinātas caurules atbilstoši EN 10305-2.
  • Auksti velmētas metinātas caurules atbilstoši EN 10305-3.
  • Auksti stieptas bezšuvju caurules hidraulikai un pneimatikai atbilstoši EN 10305-4.

Kopīgais visiem šiem veidiem ir laba virsmas apdare un mazas izmēru pielaides. Visas plānsienu caurules piegādā viegli ieeļļotas, lai novērstu koroziju, pārvadājot un glabājot.

EN10210 ir karsti apstrādātas tērauda caurules tērauda konstrukcijām, kas ir apstiprinātas būvkonstrukcijām un atbilst Euro koda 3 konstrukcijas prasībām. Tās var iegādāties kā metinātas vai bezšuvju un parasti ir karsti veidotas vai termiski apstrādātas līdz līdzvērtīgam stāvoklim. Parasti tās izmanto būvkonstrukcijās, kā balstus un kopnes. Tās var ar priekšrocībām izmantot arī šasiju būvei mašīnbūvē un der nedaudz rupjākām konstrukcijām. Karsti veidotas tērauda caurules ir piemērotas mašīnapstrādei.

EN10296 ir metinātas tērauda caurules mehāniskām mašīnu konstrukcijām, tas nozīmē, ka tās nav apstiprinātas būvniecībai. Mašīnbūvē tās izmanto mašīnu daļām un statīviem, autobūvē, piemēram, vilkšanas un šasijas konstrukcijām. Piemēram, kokzāģētavās tās izmanto transportieru statīvu būvei. Metinātas tērauda caurules ir cenas ziņā izdevīga alternatīva, ja nav prasība pēc bezšuvju caurulēm. Salīdziniet ar EN 10297-1, kas ir bezšuvju tērauda caurules mašīnu konstrukcijām. Šīs caurules pieejamas no dažādām tērauda markām.

EN10297 ir bezšuvju tērauda caurules mehāniskām mašīnu konstrukcijām. Tās pamatā izmanto mašīnbūvē, autobūvē un kalnrūpniecībā. Zāģētavās tās izmanto transportieru statīvu būvei. Tās ir metinātas mehāniskām konstrukcijām, tātad tās nav apstiprinātas būvniecībai. Mašīnbūvē tās izmanto mašīnu daļām un statīviem, autobūvē, piemēram, vilkšanas un šasijas konstrukcijām. Bezšuvju tērauda caurules piemērotas, ja ir vajadzīgi nedaudz spēcīgāki izmēri. Salīdziniet ar EN 10296-1, kas ir metinātas tērauda caurules mehāniskām mašīnu konstrukcijām. Šīs caurules pieejamas no dažādām tērauda markām.

Tibnor noliktavu krājumā ir karsti veidotas cauruļveida sijas (VKR) kvadrāta un taisnstūra formā. Uz šiem izstrādājumiem attiecas tas pats standarts kā uz biezsienu caurulēm (EN 10210-1). Tērauda marka ir S355J2H (H nozīmē cauruļveida sijas) ar salīdzinoši augstu izturību. Minimālā plūstamības robeža ir 355 N/mm2 sienas biezumam līdz 16 mm un nedaudz zemāka biezāku sienu siju. VKR cauruļveida siju silīcija saturs ir piemērots karstajai cinkošanai. VKR siju izmēru un formu pielaides ir noteiktas standartā EN 10210-2.

VKR siju ar kvadrāta vai taisnstūra formu izgatavošanas izejmateriāls ir karsti veidota loksne vai lente, ko pēc attiecīgās virsmas apstrādes, parasti ar lodīšu strūklu, saliec formā karstās veidošanas procesā un visbeidzot sametina. Karsti velmētajam materiālam ir labas mehāniskās īpašības, tas atbilst Šarpī trieciena testa ar V veida ierobu prasībām tērauda markai S355J2H ar nosacījumu, ka pārbaudi neveic pārāk tuvu metinājumam. VKR sijām parasti ir diezgan laba virsmas apdare, taču parasti sastopama viegla oksidācija. Tā kā VKR sijas izgatavo karstā procesā, tām ir mazāka iekšējā spriedze nekā auksti veidotajām KKR sijām, un tas nozīmē, ka tām ir mazāks formas izmaiņas risks, griežot, apstrādājot vai metinot.

Cauruļveida sijas, īpaši ar kvadrāta vai taisnstūra, tiek izmantotas kā papildinājums siju profiliem būvniecībā. Salīdzinājumā ar H un I veida siju profiliem un U veida stieņiem cauruļveida siju slēgtā forma nozīmē, ka noteiktam šķērsgriezuma laukumam ir ievērojami labāka vērpes izturība, bet lieces stingrība šķērsvirziena slodzē un pretestība gareniskajai liecei aksiālā slodzē ir gandrīz tikpat laba. VKR cauruļveida sijas izmanto būvniecībā balstiem, kopņu elementiem un citām konstrukcijām.

Tibnor piedāvā auksti velmētas KKR cauruļveida sijas kvadrāta un taisnstūra formā Daudzos aspektos tās ir līdzīgas VKR sijām, bet virsma un pielaides ir nedaudz labākas, turklāt apstrādes izmaksas ir zemākas. Taču, tā kā izejmateriāla elastīgums rada ierobežojumus, KKR sijām ir lielāks stūra rādiuss nekā karsti veidotajām sijām. 


KKR produkti ir regulēti standartā EN 10219-1 attiecībā uz tērauda markām un mehāniskajām īpašībām un EN 10219-2 attiecībā uz izmēru un formas pielaidēm. Tibnor piedāvātajos KKR izstrādājumos ir izmantotas dubulta tērauda markas un atbilst gan S355J2H, gan S420 MH, tādējādi mazāka plūstamības robeža ir 420 N/mm2. VKR cauruļveida siju silīcija saturs 
ir piemērots karstajai cinkošanai.


KKR sijas ar kvadrāta vai taisnstūra formu izgatavošanas izejmateriāls ir karsti veidota loksne vai lente, ko pēc attiecīgās virsmas apstrādes, parasti ar lodīšu strūklu, saliec formā aukstās veidošanas procesā un visbeidzot sametina. Karsti velmētajam materiālam ir labas mehāniskās īpašības, täs atbilst Šarpī trieciena testa ar V veida ierobu prasībām SS355J2H vai S420MH ar nosacījumu, ka pārbaudi neveic pārāk tuvu metinājumam. KKR siju virsmas apdare ir laba, tikai metinājuma tuvumā ir neliela krāsas maiņa.


Cauruļveida sijas, īpaši ar kvadrāta vai taisnstūra formu, tiek izmantotas kā papildinājums siju profiliem būvniecībā. Salīdzinājumā ar H un I veida siju profiliem un U veida stieņiem cauruļveida siju slēgtā forma nozīmē, ka noteiktam šķērsgriezuma laukumam tiem ir ievērojami labāka vērpes izturība, bet lieces stingrība šķērsvirziena slodzē un pretestība gareniskajai liecei aksiālā slodzē ir gandrīz tikpat laba. KKR cauruļveida sijas izmanto būvniecībā balstiem, kopņu elementiem un citām konstrukcijām.

 

Apalas KCKR sijas, kas standartizētas EN 10219-1 un 10219-2, ir auksti veidotas un līdzīgas biezsienu caurulēm, kas atbilsts standartam EN 10110-1 un 10210-2. Tibnor noliktavu krājumā esošajos KCKR izstrādājumos izmantotās tērauda markas lielākoties ir dubultā tērauda un atbilst gan S355J2H, gan S420MH, tādējādi mazākā plūstamības robeža ir 420 N/mm2. KCKR siju silīcija saturs ir piemērots karstajai cinkošanai.

KCKR siju izgatavošanas izejmateriāls ir karsti veidota loksne vai lente, ko pēc attiecīgās virsmas apstrādes, parasti ar lodīšu strūklu, saliec formā aukstās veidošanas procesā un visbeidzot sametina. Karsti velmētajam materiālam ir labas mehāniskās īpašības

KCKR siju virsmas apdare ir laba, tikai metinājuma tuvumā ir neliela krāsas maiņa. Aukstās veidošanas apstrādē izgatavošanā radītās iekšējās spriedzes dēļ apalas KCKR cauruļveida sijas var deformēties un mainīt formu, tos griežot, apstrādājot vai metinot. Ja tas nav pieņemams, jāizvēlas karsti velmētas caurules.

Apalas KCKR sijas izmanto nesošajiem elementiem būvniecībā tāpat kā cauruļveida sijas ar kvadrāta vai taisnstūra formu, nodrošinot tās pašas priekšrocības. Tos parasti izvēlas estētisku apsvērumu dēļ, jo apalie elementi kopumā tiek uzskatīti par pievilcīgākiem nekā formas ar stūriem. Papildus ar dizainu saistītajiem aspektiem KCKR sijām ir dažas tehniskās priekšrocības salīdzinājumā ar kvadrāta vai taisnstūra formu: virsmas laukums noteiktā šķērsgriezumā ir mazāks, tāpēc tos vieglāk krāsot, un vēja izturība ir zemāka.

Tibnor piedāvā plašu klāstu (vairāk nekā 1200 izmēru) ar biezsienu caurulēm, kas atbilst standartam EN 10210-1. Caurulēm izmantotā tērauda marka ir S355J2H ar salīdzinoši augstu izturību. Minimālā plūstamības robeža ir 355 N/mm2 sienas biezumam līdz 16 mm un nedaudz zemāka biezāku sienu caurulēm. Izmēru un formu pielaides šī veida caurulēm ir atbilst standartam EN 10210-2.

Standarts EN 10210-1 nosaka, ka caurules izgatavo vai nu ar karsto veidošanu un metināšanu no loksnes vai ar karsto velmēšanu. Plānāku sienu biezumu caurules izgatavo ar metināšanas procesu, bet ar biezākām sienām karsti velmē. Noteiktos gadījumos, kad komponents vai konstrukcija pakļauta zemām temperatūrām, tēraudam jāatbilst prasībām par triecienizturību, ko parasti definē kā enerģiju, kas tiek absorbēta grieztos pārbaudes gabalos Šarpī testā ar V veida izcilni noteiktā temperatūrā. Tādējādi, piemēram, ”J2” apzīmējumā S355J2H nozīmē, ka triecienizturībai atbilstīgi Šarpī testam ar V veida izcilni jābūt 27 džouliem vai vairāk. Daudzi bezšuvju tērauda cauruļu ražotāji, izmantojot kontrolētu dzesēšanu, var izpildīt šo prasību karsti velmētā stāvoklī, bet lielākiem izmēriem var būt vajadzīga karstā apstrāde, veicot normalizēšanu. Metinātām caurulēm parasti nav vajadzīga karstā apstrāde, lai atbilstu Šarpī testa ar V veida izcilni prasībām markai S355J2H ar nosacījumu, ka pārbaudi neveic pārāk tuvu metinājuma zonai.

Šī veida caurules ir apstiprinātas izmantošanai ēku būvniecībā tādiem elementiem kā balsti un kopnes. Tās var viegli apstrādāt, tāpēc tās bieži izmanto arī mašīnbūvē un autobūvē, piemēram, šasijām un mašīnu daļām.

 

Tibnor pārējais izstrādājumu klāsts