Būvniecība


Tērauda stieņi vai sieti ir parastākie armatūras materiāli. 

Armatūras izstrādājumu raksturīgos izciļņus vai iespiedumus veido ar rakstainiem veltņiem. Daudzas velmētavas ir aprīkotas ar iespēju ātri atdzesēt velmēto tēraudu pēc pēdējās apstrādes, nodrošinot tēraudam salīdzinoši augstu izturību ar zemām izmaksām. Dzelzsbetons pamatā ir kompozītmateriāls, un izciļņi vai iespiedumi tēraudā ir noteicošie izturīgas šuves veidošanā, kas savukārt ļauj efektīvi izkliedēt spēkus un spriedzes starp abiem materiāliem. Tērauds un betons ir savietojams tādā veidā, ka tiem ir ļoti līdzīgi termiskās izplešanās koeficienti, kas nozīmē, ka šuve starp materiāliem nepavājinās, mainoties temperatūrai.

Ir ļoti svarīgi armatūru pareizi novietot betona konstrukcijā; ne tikai tāpēc, lai tērauds spētu pareizi izturēt slodzes un tikt galā ar spriedzēm, bet arī attiecībā uz aizsardzību pret rūsu. Rūsa armatūrā ir ļoti bīstama, jo rūsai ir lielāks tilpums nekā tēraudam, tādējādi, kad veidojas rūsa, mazinās armējošās īpašības un konstrukcija pavājinās, kas sliktākajā gadījumā var izraisīt betona plaisāšanu. Tā kā betons ir bāzisks, armatūra nerūsēs, kamēr vien nenotiek saskarsme ar apkārtējo vidi. Citiem vārdiem sakot, ir vajadzīgs pietiekami liels atstatums starp armatūru un betona virsmu. Sāļā vidē betons var erodēt, izraisot armatūras koroziju. Tādos gadījumos vajadzīgs īpašs risinājums, piemēram, nerūsējoša armatūra.

Ja vajadzīgs, Tibnor var piegādāt apstiprinātus gatavos armatūras elementus, ko izgatavo mūsu īpaši pielāgotajās ražotnēs. Stieņi vai stieples tiek sagarinātas un saliektas atbilstīgi konstrukcijas rasējumiem, un apstrādātie elementi tiek piegādāti tieši būvlaukumā. Turklāt mēs varam piegādāt pilnīgus un gatavus armatūras moduļus, piemēram, balstiem vai sijām. Tā kā šāda veida apstrādi var veikt telpās, nevis būvlaukumā, protams, tiek iegūtas priekšrocības gan kvalitātes, gan drošības ziņā.

Tibnor noliktavu krājumā ir armatūra taisnu stieņu formā, kas atbilst Zviedrijas standartam SS 212540, kas savukārt balstīts uz standartu SS-EN 10080 – pirmais ir salīdzinoši jauns standarts, kas tika ieviests 2011. gadā un pārskatīts 2014. gadā. Tērauda marka ir K500 C-T, ko var izmantot arī projektos, kuros paredzēta marka K500 AB vai K500 B. Prefikss "K" norāda izciļņotu stieni, bet 500 paredz minimālo stiepes robežu N/mm2 Sufikss "C" nozīmē, ka attiecība starp lūšanas un stiepes stiprības robežu ir intervālā 1,1–1,35, vienlaicīgi minimālais pagarinājums ir labāks nekā 7,5 %.

Burts "T" apzīmē, ka tērauds ticis karsti apstrādāts līnijā. Parastākais process tam ir "Tempcore", kad tērauds pēc velmēšanas iet cauri dzesēšanas tvertnei un tiek pakļauts ātrai atdzesēšanai ar ūdeni, lai norūdītu. Kad tie iziet no tvertnes, tos oksidē ar materiālā atlikušo karstumu. Tādā veidā panāk salīdzinoši augstu K500 C-T markas tērauda stiepes izturību izmaksu ziņā efektīvā veidā, kaut arī pamata analīze ir vāja.

Izmantošanai prasīgā vidē, piemēram, ja betons pakļauts sālsūdenim, ir jāapsver izmantot nerūsējošā tērauda armatūras stieņus. Ērtai betona grīdu vai stāvu armēšanai pievilcīga alternatīva ir armatūras ruļļi. Šie ruļļi veidoti no pielāgotā garuma armatūras stieņiem, kas savīti kopā ar stiepli pareizajā attālumā starp stieņiem, un tad stieņus objektā var izrullēt, ļoti ietaupot laiku. Labāka ergonomika strādniekiem ir vēl papildu ieguvums. Tibnor var pēc pieprasījuma piedāvāt armatūras ruļļus tiltu virsbūvēm, kas atbilst Zviedrijas 2002. gada Tiltu normatīvam. 

Sietu izgatavo ar pretestības metināšanu, metinot pareizā garumā sagrieztu karsti vai auksti profilētu armatūras tēraudu metināšanas automātā. Tibnor noliktavu krājumā esošo sietu tērauds atbilst prasībām markām NK500 AB-W un NP500 AB-W atbilstoši SS 212540. Piedēklis "AB-W" nozīmē, ka stienis ir auksti stiepts, lai attiecība starp lūšanas un stiepes izturības robežu būtu 1,08, un pagarinājums pēc pārrāvuma būtu vairāk nekā 3 %. "NK" versijai ir izciļņi, "NP" versijai ir iespiedumi.

Sietu izmanto grīdu, stāvu un sienu armēšanai. Tam ir ievērojamas priekšrocības salīdzinājumā ar vaļēju armatūru, piemēram, vienkāršāka ieklāšana un novietošana, elementi ir noteiktā atstatumā, mazāk vajadzīga savienošana. Papildus armējošajām īpašībām armatūras siets darbojas arī kā iespējamo sarukšana plaisu ierobežotājs, īpaši, ja betonu lej uz zemes.

Tibnor piedāvā divus armatūras sieta veidus: standarta un ar pirkstu salaidumu. Standarta tīklā horizontālais stienis pārāk nav būtiski izvirzīts virs vertikālā stieņa tīkla malā. Atsevišķas rūts izmērs ir 150 vai 200 mm. Pirkstu salaiduma tīklā stienis izvirzīts vienā pusē gan uz vertikālajiem, gan horizontālajiem stieņiem. Izvirzījums ir lielāks vienā pusē nekā otrā. Pirkstu salaiduma tīkla atsevišķas rūts izmērs ir 100/150 mm, izvirzītā pirksta garums ir maksimāli piecdesmit reizes stieples biezums.

Liela problēma ar standarta tīklu ir, ka armatūras biezums, pārklājoties starp dažādām sekcijām, reizēm ir tik liels, ka grūti nodrošināt vietu vajadzīgajai armatūrai. Tā ir īpaša problēma, ja betona daļa ir plāna, ja paredzēta dubulta armatūra vai ja siets jāapvieno ar atsevišķiem stieņiem. Pirkstu salaiduma armatūra novērš problēmu, jo atsevišķās tīkla sekcijas pārklājas ar pirkstiem un augstums ir maksimāli divi stieņa diametri. Citas priekšrocības ir, ka blīvākais tīkls ir pietiekami spēcīgs, lai būvstrādnieki varētu stāvēt uz tā, un ka efektīvais augstums labāk saskan ar armatūras aprēķiniem. Turklāt pirkstu salaiduma tīkla svars noteiktai virsmai ir par 5-10 % mazāks nekā standarta tīklam. Gan standarta, gan pirkstu salaiduma tīklu var pasūtīt kā īpašus formātus un moduļus, kam mūsu īpaši pielāgotajās ražotnēs veic liekšanu, griešanu un metināšanu. Tādus gatavos elementus un moduļus bieži var ievietot tieši konstrukcijā bez papildu izmaiņām.

Ancon mehāniskais armatūras savienojums ar konisku vītni pastiprina konstrukciju, samazina zudumus, saglabā savienojuma izturību un ir nav atkarīgs no betona kvalitātes. Tas samazina materiālu izmaksas, jo jāizmanto mazāk stieņu. Dod lielas priekšrocības, kur maz vietas ar pārlaidumu savienotai armatūrai, izslēdz pārlaidumu savienojumus vietās ar augstu slodzi, nodrošina augstāku bīdes slodzes spēju vertikāliem balstiem un uzlabo īslaicīgā noguruma izturību. Piedāvājam arī armatūras starplikas un malu balstus, ko izmanto, lai armatūru pareizi novietotu betonā.

Tibnor piedāvā divas pilnīgas aizsargbarjeru sistēmas. Mūsu piedāvājumā ir profili  Mini-W un Kohlswa, kas aptver dažādas izmantošanas jomas. Profilus izmanto rūpniecībā kā norobežojumus mašīnām, balstiem, sienām, tvertnēm, fasādēm, celiņiem, apstādījumiem. Cita plašas izmantošanas joma ir autostāvvietas. Kohlswa profilam ir arī apstiprinājums kā ceļu malu barjerām. Šie profili pieejami tūlītējai piegādei no mūsu noliktavas. Varam piegādāt arī Eiropas profilu (W profilu), ievērojot piegādes laiku, no mūsu piegādātājiem. 

Tibnor pārējais izstrādājumu klāsts